Janusz Szczęśniak – przy zróżnicowanym życiu zawodowym, utożsamiany jest głównie z działalnością samorządową – Starosta Chrzanowski, wcześniej radny Rady Gminy w Trzebini, ale także z kulturą i dziennikarstwem sportowym – wieloletni Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini, później Trzebińskiego Centrum Kultury.

Obok pracy zawodowej zaangażowany w pracę społeczną na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób swoją pasję do szachów. W 2000. roku stojąc na czele grupy miłośników szachów w Trzebini założył Uczniowski Klub Sportowy „Hetman Koronny” Trzebinia i został wybrany jego prezesem. Kierowany przez Pana Janusza Szczęśniaka Klub od 19 lat, zanotował w swojej historii szereg znakomitych sukcesów, zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i drużynowej.  Był dyrektorem organizowanych 4. krotnie w Trzebini Finałów Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn do lat 20. Zawody, które odbyły się w Trzebini  zostały uznane za najlepiej zorganizowany turniej szachowy w Polsce w 1999 roku i tytułem uznania został wyróżniony „polskim szachowym Oskarem” – HETMANY 99. Dzisiejszy laureat promował także szachy nad Bałtykiem, organizując w Dąbkach koło Darłowa w latach 2001-2007 Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Liceów. Był także dyrektorem wielkiej ogólnopolskiej imprezy szachowej Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet, który rozegrany został w Trzebini w 2006 roku. Na inauguracji zawodów, został uhonorowany przez ówczesnego Prezesa Polskiego Związku Szachowego – Janusza Wodę, złotą odznaką Polskiego Związku Szachowego za całokształt działalności na rzecz polskich szachów. Inicjator organizacji Międzynarodowego Turnieju Młodych talentów w Szachach Aktywnych w 1996 roku w Trzebini. Dwudziesta piąta jego edycja rozegrana zostanie w lutym w 2020 roku. W 2008 roku został uhonorowany Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Lecha Kaczyńskiego, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej. W 2018 roku Związek Powiatów Polskich przyznał Mu prestiżowe wyróżnienie „Samorządowiec XX – lecia” za zasługi dla lokalnej społeczności.

Szachy to uznana dyscyplina sportowa wymagająca myślenia strategicznego i taktycznego, ma wpływ na rozwój intelektualny, ćwiczy wyobrażenie przestrzenne, koncentrację,  zwiększa IQ, poprawia umiejętności arytmetyczne, wyostrza zdolności językowe, kształci umiejętność krytycznego myślenia, wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, posiada walory terapeutyczne. Poprzez zaangażowanie w promowanie tejże dyscypliny, Pan Janusz Szczęśniak w pełni wpisuje się  w założenia wyróżnienia Adiunge optimis zapisane w Regulaminie, takie jak spolegliwość i głęboko humanistyczna postawa, w wartościowe i godne naśladowania dokonania na rzecz szeroko rozumianego pożytku społecznego oraz w znaczące osiągnięcia świadczące o dobrym korzystaniu  z posiadanych talentów.

Owe wyróżnienie będzie niejako ukoronowaniem wszystkich sukcesów, bowiem Pan Janusz Szczęśniak dołączy do  grona najlepszych.